وقت های تعیین شده

از مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان چه میدانید؟

کشیدن دندان یک درمان نامحبوب در دندان‌پزشکی است، زیرا تصورات غلط و دردناکی در رابطه با آن وجود دارد، در حالی که گاهی اوقات دندان کشیدن تنها راه حفظ سلامتی دهان و سایر دندان‌ها است. کشیدن دندان، می‌تواند توسط یک دندان‌پزشک متخصص یا عمومی انجام شود و بسته به وضعیت دندان پروسه آن کوتاه یا طولانی خواهد بود؛ اما نکته بسیار مهمی که بعد از کشیدن دندان باید به آن توجه داشت مراقبت های بعد از کشیدن دندان است که در ادامه به توضیح بیشتر در این مورد می پردازیم:

پس از آنکه پروسه کشیدن دندان تمام شود، دندان‌پزشک یک گاز استریل را درست روی محل استخراج دندان قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد با فشار دادن دندان‌های خود، گاز استریل را ثابت نگه دارید. این کار خونریزی شما را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند در محل خروج دندان از لثه، لخته خون تشکیل شود و خونریزی به پایان برسد. تا پایان خونریزی، گاز را بین دندان‌ها نگه دارید و در نظر داشته باشید که طی 24 ساعت، خونریزی خفیف‌تر خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان

همان طور که اشاره شد بعد از آنکه پروسه دندان کشیدن توسط دندان‌پزشک تمام میشود، وظایف شما آغاز خواهد شد. در نظر داشته باشید که مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان بسیار مهم هستند و در صورتی که رعایت نشوند، مشکلات بسیاری را برای شما به همراه خواهند داشت و مدت زمان بهبود کامل نیز طولانی‌تر خواهد شد. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از این درمان عبارتند از:

  • با استفاده از آب نمک یا دهانشویه مناسب، محل استخراج دندان را تمیز نگه دارید تا عفونت نکند.
  • تا زمانی که دندان‌پزشک اجازه نداده است، از مسواک زدن مستقیم روی محل استخراج دندان خودداری کنید.
  • سایر دندان‌ها را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید تا دچار پوسیدگی نشوند.
  • اگر آنتی‌بیوتیک یا مسکن تجویز شد، آن‌ها را به طور مرتب و سر وقت مصرف کنید.
  • استامینوفن و ایبوپروفن از جمله مسکن‌هایی هستند که می‌توانید بدون نسخه آن‌ها را تهیه و مصرف کنید.
  • از انجام فعالیت‌های سنگین، حداقل برای دو روز خودداری کنید، زیرا فعالیت‌های شدید احتمال خونریزی مجدد را افزایش می‌دهند.
  • 48 تا 72 ساعت از باشگاه رفتن خودداری کنید و با پزشک خود در رابطه با سرگیری روال عادی کارها مشورت بگیرید.

مزایای دندان کشیدن چیست؟

درد دندان یکی از عذاب‌آورترین دردها است و هرچه میزان پوسیدگی و آسیب‌دیدگی دندان بیشتر باشد، این درد شدید‌تر خواهد بود. دندان کشیدن یک راه سریع برای راحت شدن از درد دندان است، زیرا دیگر عصبی از دندان نمی‌ماند که شما را اذیت کند. علاوه بر این با کشیدن یک دندان خراب، باکتری‌های مضری که به سایر دندان‌ها و لثه آسیب می‌زنند نیز کاهش پیدا می‌کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که دندان‌های پوسیده و خراب، نه تنها ظاهر زیبای لبخند شما را از بین می‌برند، بلکه به دلیل تجمع باکتری، دهان شما بوی بدی نیز پیدا خواهد کرد. تمام این مشکلات با کشیدن آن دندان خراب قابل حل خواهند بود که می‌توان به عنوان مزیت به آن‌ها نگاه کرد.

درد بعد از کشیدن دندان

بعد از آنکه بی‌حسی از بین برود، معمولا درد شروع می‌شود. باید گفت درد بعد از کشیدن دندان یک امر طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد. دندان‌پزشک برای آنکه بتوانید این درد را مدیریت کنید، معمولا مصرف داروهای مسکن مانند ژلوفن، استامینوفن و … را به شما پیشنهاد می‌کند که شما می‌توانید با خوردن به موقع این مسکن‌ها درد خود را کنترل کنید. البته اگر درد غیرقابل تحمل بود، موضوع را با دندان‌پزشک خود درمیان بگذارید تا مشکلی پیش نیاید.

کشیدن دندان یک درمان در حوزه‌ دندان‌پزشکی است که در برخی از شرایط توسط دندان‌پزشک ترجیح داده می‌شود و جای نگرانی از بابت انجام آن وجود ندارد. ما در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با این درمان می‌دانستید را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید و بهترین عملکرد را در برابر این موضوع از خود نشان دهید.

پست های اخیردرباره ما

کلینیک دندانپزشکی لونا یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در تهران واقع در خیابان فرشته میباشد.این کلینیک با کادر حرفه ای و محیط کاملا استریل و تجهیزات استاندارد در خدمت مراجعین میباشد.

ساعت کاری کلینیک


شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ تا ۲۰

ساخته شده توسط سی فایو

EnglishIran